Sekačky (29)

Celkem: 29
Řazení

Výsledky: 29

Category

Jak si vybrat sekačku na trávu

Čistý dvůr, slušný dům - praví úsloví, a základním pilířem čistého dvora je upravený trávník. K tomu, aby před vašim domem rostla vždy pěkná, čerstvá, zelená tráva, musíte nasadit pravidelné používání sekačky.

Velikost záběru a rozloha trávníku
Samotný trávník určuje, jaká sekačka je nejvhodnější. Kde se trávník nachází, v jakém prostředí, jakou má rozlohu... Proto první otázka, kterou se musíte zabývat, je šířka záběru. Na trávník větší rozlohy budete logicky potřebovat větší sekačku. I práci s ní budete mít dříve hotovou. Nenechte se svést pokušením a nekupujte na menší trávník velký stroj se záměrem urychlení práce, protože tyto stroje jsou dražší a možná se nevejdou mezi stromy nebo květinové záhony.  Platí to také obráceně. Pokud je úkolem sečení velké plochy, nekupujte malou sekačku, protože se kvůli přetažení může brzy pokazit. A co lze pokládat za malou nebo velkou plochu? Zatím co na 200 - 300 metrech čtverečních dobře fungují i sekačky s menší velikostí záběru, plocha o rozloze 800 - 1000 metrů čtverečních si už vyžaduje větší stroj.

Typ a výkon motoru
Důležitý je také výkon a typ motoru. V případě levné sekačky může být podezřelé, když je velká velikost spojena s nízkým výkonem, tyto dva ukazatele by totiž měly být v souladu. Stroje se silnějším motorem jsou vhodné i k udržování zanedbaných ploch. S menším výkonem je zas spojena jednodušší manipulace, takže tyto stroje mohou pohodlně používat i ženy. Otázka, zda bude mít sekačka benzínový nebo elektrický motor, je pro sečení trávy rozhodující. Sekačka s elektrickým motorem je vhodná k udržování menších ploch bez překážek. Její použití je sice snadné, ale napájecí kabel značně omezuje pohyb. Naproti tomu sekačku s benzínovým motorem lze použít i na plochách obklopených keři a stromy. Zpravidla má i větší výkon a její použití nic neomezuje.

Namísto hrábí sběrný koš
Pokud se chcete vyhnout neustálému hrabání, vyberte si sekačku se sběrným košem. Je to opravdu praktické řešení, protože nasekanou trávu ukládá do koše, takže s ní už nebudete mít další práci. Při nákupu sekačky nezapomeňte zkontrolovat objem sběrného koše. Časté vyprazdňování malého sběrného koše může být nepříjemné, ale příliš velký sběrný koš zas může být těžkopádný, proto si vždy zvolte sběrný koš podle sekačky, trávníku a podle svých požadavků.

Samochodné sekačky
Pokud hledáte opravdu pohodlné řešení samochodná sekačka může být dokonalou volbou. Tato zařízení nepošlapou trávu jako traktory na sekání trávy, jsou však méně stabilní. A pokud s plevelem raději bojujete manuálně, zapomeňte na motyku a vyberte si ruční sekačku nebo vyžínač.

Chytrý výběr sekačky, anebo jakou vybrat sekačku?
Především si zvolte typ sekačky. Je důležité vědět, že neexistuje dobré nebo špatné rozhodnutí, existují pouze různé požadavky. Můžete si zvolit klasickou sekačku s napájecím kabelem (elektrickou) nebo benzínovou, ale vybrat si můžete i akumulátorové zařízení. A samozřejmě musíme zmínit také robotické sekačky, traktory na sečení trávy a také různá manuální zařízení... 

Není přehnané tvrzení, že když přijde řada na výběr sekačky, většina majitelů jako o jediném řešení uvažuje pouze o sekačce na elektrický nebo benzínový pohon. Obecně lze prohlásit, že na malé zahrady dokonale postačí spolehlivá sekačka na elektrický pohon. Pod rozlohu 600 - 800 čtverečních metrů mohou být tyto stroje ideální volbou, ačkoliv nelze popřít, že napájecí kabel je trochu nepohodlný. Pokud má vaše zahrada nebo trávník větší rozlohu, správným řešením bude motor na benzínový pohon. O rozdílech mezi sekačkami na benzínový a elektrický pohon jsme už mluvili, ale za zmínku rozhodně stojí i méně známé a tak i méně rozšířené akumulátorové sekačky.

Akumulátorové sekačky mají mnoho předností, díky kterým mohou být výhodnou volbou. Díky akumulátorovému napájení je zařízení mimořádně tiché a tak ho můžete klidně používat i ve večerních hodinách, nebude rušit sousedy. Tyto sekačky jsou šetrné k životnímu prostředí, nezanechávají totiž rozkapaný olej ani spaliny. Jejich používání je mimořádně pohodlné, nemusíte se zabývat doplňováním nádrže na benzín a olej, ani si strážit kabel. Mají i méně přídavných součástek a tak je i míra jejich amortizace nižší. Z toho vyplývají i menší servisní náklady. Musíme se samozřejmě zmínit i o nevýhodách akumulátorových sekaček; mají relativně nízký výkon, v závislosti od velikosti akumulátoru dokáží na jedno nabití posekat plochu o rozloze 300 - 500 metrů čtverečních.

Pro výběr správné sekačky má rozhodující význam otázka šířky záběru. Tento údaj je velmi důležitý, protože sekačka s malou šířkou záběru je absolutně nevhodná na sečení velkých zahrad, anebo představuje dobrou volbu jen pro toho, kdo má nekonečně mnoho času. Je však třeba připomenout, že k větší šířce záběru patří také výkonnější motor a větší fyzická hmotnost, takže nepřetržitá manipulace s takovouto sekačkou je těžší a únavnější.

Nelze ponechat beze slova ani výkon motoru. U strojů na elektrický pohon je to relativně snažší, protože příkon motoru v podstatě stanoví, jak snadné sekání trávy bude. Mezi stroji s motorem o příkonu 800 a 1800 W je znatelný rozdíl. U benzínových sekaček souvislost mezi výkonem motoru a snadností výkonu práce už není tak jednoznačná. Výkonnost těchto strojů dokáže výrazně ovlivnit také objem válců. 

Při výběru sekačky je samozřejmě důležitou otázkou i jejich cena. Je dobré mít na zřeteli, že mezi neznačkovými stroji z Dálného východu a stroji renomovaných výrobců, vyrobených na Dálném východě, jsou značné kvalitativní rozdíly. Pro nabídku sekaček je typické, že stroje výrobců se shodnými parametry a kvalitativními ukazovateli, jsou v prodeji za podobnou cenu, takže šance, že trefíte vedle, je minimální. Stačí dbát jen na to, abyste se rozhodli pro sekačku spolehlivého výrobce.

Extreme Digital nabízí širokou paletu sekaček. V kategorii benzinových sekaček a vyžínačů najdete vše co jen můžete potřebovat. V těchto kategoriích najdete sekačky výrobců Al-Ko, Black & Decker, Bosch, Einhell, Fieldmann, Gardena, Skil a dalších.